Vyplňte email a koukněte se zdarma na video:

Jak na bezproblémový porod?
Metoda tří klíčů

Shlédnout video zdarma

Špatný sen? Opravit!

Dítě se špatným snem

Nedávno se mi zdál hrozný sen. Takový ten beznadějný, co určitě špatně dopadne. Zaparkovali jsme ve městě, kde jsme byli úplně poprvé a protože náš tříletý Kuba zrovna usnul, nechala jsem ho v autě a šli jsme se projít s holkama do města samy.

Jenže zabloudili jsme... Nekonečně dlouhou dobu jsme pak pobíhali ulicemi a nemohli najít ani parkoviště, ani auto. Beznaděj by se dala krájet.

Samozřejmě, že v reálném životě bych nikdy takovou kravinu neudělala, ale tady to nebylo reálné, byl to sen. A hodně drsný. Určitě to znáte sami, emoce začnou vířit, probudíte se s šíleně špatným pocitem, třeba i brečíte a domýšlíte, jaká hrůza bude následovat. Co všechno se vašemu dítěti přihodilo, jak se probudilo, pobíhá po silnici, šíleně řve a hledá vás. Nakonec ho srazí auto... Nebo ho někdo unese... Nebo... Fantazie se rozjíždí na plné obrátky.

Sen je zase jen nepříjemná situace

Když pracujeme s nepříjemnými situacemi, které jsme prožili, používáme docela jednoduchý, ale účinný postup. Necháme odejít nepříjemné pocity a pak situaci opravíme. A ono to funguje! Před nějakým časem mě napadlo, tento postup použít i na sny. A poradila jsem to i dětem. "Když přijde zlý sen, oprav ho." A tak to děláme. Dětem je možné ze začátku trochu pomoci. "Teď sen společně opravíme, vylepšíme... Jak bys to chtěl(a) mít ty?"

"Před nějakým časem mě napadlo, tento postup použít i na sny. A poradila jsem to i dětem. "Když přijde zlý sen, oprav ho." A tak to děláme."

Někdy je trochu těžší najít východisko ze zdánlivě bezvýchodných situací. Připadá mi, že naše mysl si libuje v katastrofických scénářích a nechce pouštět nic pozitivního. Ale nakonec se vždycky nechá přemluvit. A tak, když mě probudil sen o řvoucím Kubovi kdesi uprostřed města, zavřela jsem si oči a vrátila se zpátky do té situace (i když tentokrát zcela smyšlené). Napadlo mě zavolat na policii. Oni podle popisu určili dané parkoviště a okamžitě tam jeli. Našli stále ještě spícího Kubu v autě, ale to už jsem i já přijížděla taxíkem a vše dobře dopadlo.

Je to váš sen!

Nepříjemné pocity a desítky hororových vizí jsou náhle tatam. Můžete zajít ještě dál a situaci pak ještě "přehrát" do toho, že se Kuba hned při zaparkování vzbudil a šel s námi. Je to váš sen, můžete si ho přetvářet dle libosti. A náhle je z výletu hrůzy prosluněný krásný den, který si můžete všichni společně užít.

Tenhle postup mi připadá docela logický. I když vlastně úplně detailně nevím, jak a proč funguje, funguje. Nepříjemná pachuť z jazyka zmizí a člověk může zase znova v klidu usnout. A říkám si, jestli jsou sny oknem do našeho podvědomí, je načase je začít nejen vědomě žít, ale i snít. Nenechat se unášet představami a strachy, kterými si s námi - naše často dosti zmatená mysl - jen hraje.