Jak si užít těhotenství?

21.10.2020

Těhotenství dnes vnímáme tak trochu rozporuplně. Měly bychom se radovat a těšit na miminko, které v nás roste. Ale bohužel to tak úplně nejde, pořád se totiž něčím stresujeme a máme spoustu strachů - že potratíme, že nebude miminko zdravé, že porodíme předčasně, že nedokážeme porodit a mnoho a mnoho dalších.

A to vše nám nedovolí si devět měsíců radostného očekávání doopravdy užít a prožít tak jedinečné období. Svým stresem navíc zbytečně stresujeme i miminko v našem bříšku, protože to vnímá všechny naše pocity a prožívá je s námi.

Zkreslená realita

Dnešní doba je typická tím, že je k dispozici velká spousta informací, valí se na nás ze všech stran - z televize, internetu, rádia, reklam, časopisů... Většina z nich je negativní, média si totiž libují ve špatných zprávách. Přesně víme o tom, co všechno nám v těhotenství hrozí a co všechno se může pokazit. Často ale netušíme, že to tak vůbec nemusí být. Že to je jen zkreslená realita, velice zřídka se masově informuje o ženách, které prožijí své těhotenství i porod krásně a bezproblémově, i když jich není právě málo. Ale zpráv o hrůzách a komplikacích a různých "strašivých" rad, těch je všude dost.

Těhotenství dříve a dnes

Problémem je, že nám chybí podpora, chybí nám pozitivní vzory. Dříve žili lidé ve společenstvích, v rozšířených rodinách. Ženy přesně věděly, jak být těhotné, jak rodit své děti a starat se o ně - věřily si. Nepochybovaly o sobě a svou ženskou úlohu vnímaly jako něco přirozeného a normálního. Tím, že se žilo pohromadě, měly možnost pozorovat už od dětství jiné těhotné ženy, viděly rodit své mámy a tety a od mala pečovaly o jejich miminka.

A když potřebovaly přece jen poradit, vždy se našla zkušená, klidná mateřská postava, která poskytla tu správnou radu. Dnes žijeme osaměle, těhotnou ženu potkáme málokdy, porody se odehrávají za uzavřenými dveřmi porodnic a radíme se s lékařem - odborníkem na patologie a možné hrozby.


Příběhy pro Ivanu

Podporu a zkušenosti stovek žen můžete na dálku čerpat z jedinečného souboru autentických porodních příběhů, které vznikly v letech 2011-2015 jako podpora pro porodní asistentku Ivanu Königsmarkovou.

PŘEČÍST PŘÍBĚHY ŽEN


Jak prožít těhotenství v klidu?

Těhotenství je přirozený, i když výjimečný stav. Ženské tělo je dokonale vybavené a přírodou připravené na to, aby ho zvládlo bez nejmenších potíží. A lidská miminka jsou dokonale připravená na to, zdravě ho prožít a zdravě se narodit. Proto se snažte obklopovat takovými informacemi a lidmi, kteří ve vás budou tento pocit posilovat, kteří vám pomohou zvýšit vaši sebedůvěru a sebejistotu. Protože vaše dítě potřebuje silnou a klidnou mámu, která se o něj dobře postará a ne vystrašenou osobu, která si nechá všechno líbit.

Klidně a radostně prožité těhotenství je totiž pro vaše miminko tím nejlepším začátkem života.