Jak si vybrat porodnici?

21.10.2020

Porod, tak jak ho známe z televizních seriálů, je natolik chaotický a rychlý děj, že se zdá, že každá minuta je drahá. Proto nejčastěji rodíme v nám nejbližší porodnici. Ale když miminko přichází na svět, většinou je dost času na to, dojet i kousek dál, vybrat si.

A stejně tak jako je to i s jinými poskytovateli zdravotnických služeb, ani všechny porodnice nejsou stejné.

Kvalita, způsob péče a vstřícnost personálu se v jednotlivých zařízeních značně liší. A vzhledem k tomu, že porod je velice důležitým a neopakovatelným okamžikem života každého z nás, vyplatí se pro příchod našeho děťátka vybrat takové místo, které nám bude vyhovovat nejlépe.

Výběr porodnice

Kritéria, podle kterých si vybrat tu nejlepší porodnici právě pro vás, se budou vždy lišit podle toho, jaký porod si představujete. Některé ženy se cítí nejlépe a nejbezpečněji tam, kde jsou ti nejlepší lékaři obklopení všemi moderními přístroji a nejlepší péče pro dítě, kdyby mělo případně problémy. Ale existuje také docela velká skupina žen, které upřednostňují pro svůj porod klid a individuální přístup. Přejete-li si tedy soukromí, trpělivý přístup a podporu, pak si patrně nevyberete největší nemocnici v kraji, kde se denně odehrají desítky porodů. Protože tam to zkrátka chodí jinak.

Podle čeho vybírat?

Nejprve se tedy zamyslete nad tím, jak si představujete svůj porod. Sežeňte si dostatek kvalitních informací, abyste se mohla rozhodnout pro to, co je právě pro vás nejlepší, pokud zatím představu nemáte. Dobrým zdrojem informací je kvalitní předporodní kurz. A pak se začněte rozhlížet, kde vám vyjdou vstříc a umožní porodit vaše děťátko podle vašich přání.

Průvodce porodnicemi

Ten nejlepší seznam porodnic s aktuálními informacemi najdete na stránkách společnosti Aperio. Je to výborný zdroj informací o jednotlivých porodnicích. Dozvíte se, co jednotlivá zařízení nabízejí, jak fungují a jakou filozofii zastávají.

Můžete si přečíst i slovní hodnocení žen, které s nimi mají osobní zkušenost. Ale to, co nemocnice uvádí na svých i jiných internetových stránkách nemusí vždy odpovídat realitě. Proto by dalším krokem vašeho předporodního hledání měla určitě být předporodní návštěva porodnice.

Předporodní návštěva porodnice

Sepište si seznam otázek a vyptejte se na vše, co vás zajímá. Ideálně si rovnou přineste své porodní přání. Pozorujte, jak na vás působí zdejší prostředí a lidé, kteří zde pracují a jak se k vám chovají. Jsou vstřícní? Nebo se vám snaží vaše přání spíše rozmluvit? Je možné se na všem domluvit, nebo se jede podle zaběhaných postupů? Zaměřte se také na to, jak se na daném místě cítíte.

Dovedete si představit, že se tady dostatečně dokážete uvolnit, jsou porodní pokoje příjemné, budete se v nich cítit bezpečně? Někdy se porod přirovnává k milování a já s tímto příměrem souhlasím. Dokázala byste se tady pomilovat se svým mužem? Pak tu i krásně porodíte.

Osobní zkušenosti žen

Na internetu nebo od známých určitě zjistíte kontakty na ženy, které mají podobné představy o porodu jako vy a nedávno ve "vaší" porodnici porodily. To, co se slibuje na internetových stránkách nebo na předporodních návštěvách, se mnohdy v realitě totiž odehrává úplně jinak. Proto je dobré se vyptávat a zjišťovat a jít rodit tam, kde se před vámi už podobný porod odehrál.

Místo, kde se narodí

Místo, kde přivítáte vaše miminko si totiž skutečně můžeme vybrat, porod (až na ojedinělé případy) není záležitostí několika málo minut a obvykle je dostatek času na to, do porodnice dojet. Můžete využít možnost porodní dovolené a pár dní před vypočteným termínem odjet poblíž své vybrané nemocnice čekat až se miminko přihlásí. I to je možnost, jak mu zajistit důstojný příchod na svět.

Protože porod je sice krátkým, ale velice důležitým okamžikem, tady všechno začíná. Rodí se nová dvojice - máma a dítě a to si zaslouží patřičnou pozornost. Krásný vztah přece vždy začíná krásným milováním...