Jak úspěšně kojit?

21.10.2020

Nejlepším způsobem, jak zajistit nejkvalitnější výživu pro naše miminko a zároveň s ním upevnit citové pouto, je kojení. Neexistuje nic snazšího a přesto i dnes najdeme velké množství žen, které s ním mají problém, nebo dokonce nemohou kojit vůbec. 

Důvodem je mizivá zkušenost s kojením a poměrně malá podpora novorozených matek v tom, že zvládnou samy dostatečně vyživit své děťátko.

Jak si zajistit ideální kojení?

1. Věřte sama sobě, vy doopravdy dokážete kojit, nic na tom není!

Kojení je instinktivní záležitost. Ideální tedy je, aby žena dostatečně věřila sama sobě, že dokáže dobře a kvalitně kojit. To je ten nejlepší základ. Dnes je docela problematické tuto sebedůvěru získat, protože naše matky nás vychovávaly v době, kdy se věřilo na kouzelnou moc umělé výživy a tudíž nám nemohou tuto dovednost předat. A stačila nezkušenost jedné generace a dnes už většinou nevíme, jak na to.

2. Zajistěte si krásný porod

Když prožijete krásný porod, získáte ten nejlepší základ pro své mateřské sebevědomí. Taková žena má energie na rozdávání, mohla by skály lámat. Tato sebedůvěra je nejlepším základem. Známý francouzský porodník Michel Odent se hodně zabývá otázkou přirozeného porodu. Zjistil, že když se ženě ponechá nerušený začátek mateřství tu první hodinu bezprostředně po porodu, pak všechen ten hormonální a dokonce opiátový koktejl způsobí, že všechny mateřské dovednosti instinktivně zvládne. Když jí po tuto tzv. "zlatou hodinku" nedopřejeme nerušený kontakt s jejím dítětem, pak ji musíme všechno naučit. A to je velká škoda, připravit se o tak obrovskou výhodu, kterou nám příroda zajistila.

3. Kojte, kojte, kojte!

Pokud vám někdo bude říkat cokoliv negativního o vašem kojení, jako třeba že máte vpáčené nebo ploché bradavky, že máte malá prsa, že máte hladové mléko apod., neposlouchejte ho. Nezaměřujte se na to, proč to nejde, protože když budete chtít, tak to prostě půjde. Kojení je jen a jen o vaší vyrovnané psychice. A když budete potřebovat radu nebo uklidnění, ptejte se zkušených žen, které z toho nedělají velkou vědu. Například na stránkách Laktační ligy si můžete najít svou nejbližší laktační poradkyni.

Kojení musí být dobrovolné

Kojení je nádherná záležitost, je to ta nejkrásnější věc na světě, kojit své miminko. Ale musí být oboustranně dobrovolné. Pokud patříte mezi ženy, které prostě kojit nechtějí, je jim to z nějakého důvodu odporné, pak se nepřemáhejte, protože vaše miminko vaši nelibost vycítí a nebude mu to právě příjemné. Není žádným mateřským selháním, když pro své dítě zvolíte raději kvalitní umělou výživu.

Další otázky o kojení

Jak často kojit?

V porodnicích se často dozvíme informace o tom, v jakém časovém intervalu je vhodné miminko nakojit. Někde se říká po dvou, někde po třech hodinách. Když tyto rady poslechneme, dochází pak k podivným situacím, kdy miminko pláče a my koukáme na hodiny a čekáme, kdy už budeme moci znova krmit. Miminko je přece jen malý člověk, i my máme někdy hlad po hodině a někdy až po čtyřech, proto kojte podle potřeby. Nakojte ho, když budete mít pocit, že chce jíst. Ze začátku to může být překvapivě velice často.

Strava při kojení

Říká se, že kojící žena by neměla jíst nadýmavé potraviny, protože pak to nadýmá i její miminko. Často to končí tím, že miminko má "prdíky" a matka omezuje svoji stravu tak dlouho, až nakonec jí jen několik dní staré pečivo. Tím ovšem problém většinou nemizí. Kojící žena by měla jíst, co jí chutná, není důvod nějak drasticky omezovat svůj jídelníček. Problém s nadýmáním miminek je v rovině psychické. Důležité je najít skutečnou příčinu, díky které se miminko necítí dobře - vše, na co myslíme a čím se my sami stresujeme, velice intenzivně vnímá naše dítě. V našem každodenním prožívání je ukrytá příčina zažívacích potíží našich dětí, ne v květákové polévce. Takže i zde platí stará dobrá rada: "Hlavně klid".

Do kdy kojit?

Neexistuje žádný časový limit, do kterého je nutné dítě kojit. Kojte tak dlouho, dokud vám to bude oběma příjemné. Některé ženy si odbudou půlrok a jsou rády, že to mají za sebou a některé si užívají kojení s dítětem třeba až do tří let věku. Řiďte se svým pocitem a ne radami druhých.