Menstruace - musí být prokletím?

21.10.2020

Pravidelné krvácení patří k životu každé ženy. Je jeho nedílnou součástí a přesto je tím nejvíce přehlíženým tématem dnešní doby. Na měsíčky pohlížíme jako na něco otravného, ošklivého, obtížného.

Většina žen svou menstruaci prožívá jako období s různými nepříjemnými příznaky - akné, mastné vlasy, bolesti břicha, někdy dokonce zvracení, migrény... Projevy toho, jak dokážeme "své dny" protrpět, jsou různé a často nám znemožní normální fungování.

Menstruace je přirozená

Čím je vlastně způsobeno, že některá žena trpí jako zvíře a jiná nemá absolutně žádné potíže? To, jak toto období prožíváme, souvisí s přijetím naší ženské podstaty. Radujete se z toho, že jste žena, nebo to berete jako těžký úděl, který si musíte odtrpět? Pojetí ženskosti si neseme z původní rodiny, tam jsme se naučily, jaké je to být ženou. Ženy, které mají v rodině vzory silných a spokojených matek a babiček, z rodin, kde se o ženství mluvilo hezky, kde menstruace byla brána jako něco přirozeného, období svých dní prožívají jako každé jiné období. Jen prostě krvácejí.

Většina dnešních mladých žen ale takové štěstí neměla, o intimních záležitostech dříve nebylo zvykem mluvit a když, tak jen úsečně nebo zkresleně. O menstruaci, ale i o porodech, přechodu nebo jiných ryze ženských specifických záležitostech, jsme se většinou dozvěděly jen samá negativa a hrozby. O tom, že ženství může být krásné a nemusí se kvůli němu vůbec trpět, se nemáme kde dozvědět.

Máte-li jakékoliv menstruační potíže, berte to jako zprávu o tom, že si potřebujete své ženství zpracovat. Protože jakékoliv nepříjemné projevy zmizí, jakmile si posvítíte na všechny stresy, které se svým ženstvím a plodností máte spojené.

Cyklická podstata ženy

Žena, u které se probudí plodnost, nezačne jen menstruovat, to není jediný projev jejího cyklu. Žena ovuluje, každý měsíc uvolňuje vajíčko, které čeká na oplodnění a pokud k tomu nedojde, dochází ke krvácení. Žena tak vlastně za jediný měsíc projde čtyřmi fázemi svého cyklu. Předovulační, ovulační, předmenstruační a menstruační. Zajímavé je, že v každé této fázi jsou jí k dispozici jiné přednosti, v každé z fází má trochu jiné prožívání a trochu jiné schopnosti.

Problémem je, že takto vnímat své tělo nás nikdo nenaučil. Na ženy i muže se pohlíží jakoby stejně. Všichni chodíme do stejných škol, musíme zvládat stejné věci a nakonec jsme stejně zapojeni do pracovního procesu. Na ženu i na muže jsou kladeny stejné nároky. Ale ženy nejsou, právě díky své cyklické povaze, schopné jet neustále na sto procent. A je dobré tuto svou podstatu přijmout a uvědomit si ji. Protože pak pochopíme mnohé.


Skvělé knihy o menstruaci

Bolestivé měsíčky, sbohem! - Caroline Oblasser

Rudý měsíc - Miranda Gray

Cyklická žena - Miranda Gray

Rozkvétající žena - Shinan Barclayová, Mary Dillonová


Jak si "své dny" zpříjemnit?

Všechny známe průmyslově vyráběné jednorázové tampóny a plastové vložky. Většina z nás je také používá. Z nějakého zvláštního důvodu se jen velice málo ví o dalších možnostech, jak o sebe pečovat při menstruaci. Menstruačním pohárku, mořské houbě, látkových vložkách nebo bezvložkové metodě. Přitom jsou to možnosti, které dokážou ženě zajistit dokonalý komfort a navíc nebýt zdrojem zbytečného odpadu.

Menstruační kalíšek

Existuje více různých druhů menstruačního kalíšku - ze silikonu nebo přírodního latexu. Všechny mají společné to, že se dají používat po celou dobu krvácení a že mají dlouhou životnost - až 10 let. Narozdíl od chemicky upravovaných tampónů krev nenasávají, ale pouze shromažďují a tím nedochází k nadměrnému vysoušení a možnému podráždění sliznic. Menstruační kalíšky lze zakoupit v některých lékárnách nebo v internetových obchodech.

Mořská houba

Je opravdová mořská houba o velikosti 4-5 cm, která slouží jako náhrada tampónu. Krev tedy nasává. Po použití se vyždímá, omyje a používá opakovaně. Jedna mořská houba vydrží přibližně šest měsíců. Koupit se dá v obchodech s ekologickými a přírodními produkty.

Látkové vložky

Látkové vložky jsou pratelné, dají se používat pořád dokola. Vyrábějí se s nepropustnou vrstvou nebo bez. Vzhledem k tomu, že menstruační krve není žádné velké množství, zajistí ženě pohodlné a příjemné strávení menstruačních dnů. Samozřejmě si to chce vyzkoušet a otestovat na sobě, co přesně vám bude vyhovovat. V tomto článku najdete mnoho dobrých rad a doporučení: Zkušenosti s látkovými vložkami.

Bezvložková metoda

nebo také Vědomá menstruace se určitě používala odpradávna. Vychází z jednoduchého faktu, že menstruační krev nevytéká z dělohy neustále, ale v jednom okamžiku se v ní nahromadí a je možné si prostě "dojít" na toaletu a nechat ji vytéci. Zatím jedinou a velmi inspirativní knihou o vědomém krvácení je Bolestivé měsíčky, sbohem!. Žen, které tento svobodný způsob menstruace praktikují, přibývá a proto se dá najít podpora na facebookových skupinách nebo v různých internetových diskuzích.