Předporodní kurz ano nebo ne?

21.10.2020

Když otěhotníme, většina z nás se začne ptát po informacích, začneme zjišťovat, co nás v těhotenství čeká a jak se co nejlépe připravit na porod a příchod miminka.

Dnešní doba je typická tím, že o ryze ženských záležitostech víme jen velmi málo. S těhotnými a jejich miminky máme jen minimální kontakt a proto se nemůžeme většinou učit pozorováním a napodobováním zkušenějších žen. Vyplatí se proto zajít na dobrý předporodní kurz.

Kvalita a úroveň jednotlivých předporodních kurzů je ale velice rozdílná, proto je dobré vědět, podle čeho vybírat. Často se dnes setkáváme s tím, že příprava na porod je zaměňována za předporodní cvičení, ale to nemá velkou logiku. Cvičíte-li ráda, pak vám nic nebrání, pokračovat i v těhotenství (samozřejmě s přihlédnutím k vašemu rostoucímu bříšku), ale takové to typické těhotenské válení vás na krásný porod rozhodně nepřipraví. Potřebujete mnohem více.

Dobrý předporodní kurz by měl:

1. Být veden tím, kdo vám má co předat

Kurzy předporodní přípravy u nás vedou duly nebo porodní asistentky.

Kurz vedený dulou

Duly se dostávají do většího povědomí až v poslední době a přináší tak ženám možnost přípravy na porod z jiného než lékařského pohledu. Často čerpají ze svých vlastních zkušeností a často jsou to opravdu zajímavé ženy, které mají co předávat.

Kurz vedený porodní asistentkou

Porodní asistentka je zdravotnický pracovník, umí lékařské úkony a dokonale ovládá různé anatomické záležitosti. Úroveň kurzů vedených porodními asistentkami je hodně různorodá. Většina slouží jako příprava na porod v jedné určité porodnici, často se konají přímo v porodnici. Mají svá omezení, protože se tam ženy nedozví všechny své možnosti, spíše se ujistí o tom, co je v této porodnici dovolené a co ne. Nevýhodou porodních asistentek, které pracují v nemocnicích je to, že často porod vnímají jako kritickou událost, znají všechny možné komplikace, ale nedokáží poradit, co udělat, když chcete příchod svého miminka zvládnout dobře.

2. Poskytnout vám dostatek kvalitních informací

Informace, které se k ženě před porodem dostanou, mohou mít skutečně různou úroveň. Většinou se zabývají probíráním různých komplikací, jako porod kleštěmi nebo císařský řez. Vy nepotřebujete vědět o všem, co se může pokazit a jak moc se to může pokazit. Vy potřebujete vědět, jakou cestou se dát, aby váš porod proběhl co nejlépe. Abyste se mohla svobodně rozhodnout, jak, kde a s kým chcete své miminko přivést na svět. Cvičení, dýchání jako pejsek, ani nácvik řízeného tlačení vám při porodu moc nepomůže, ale dobré objektivní informace o tom, s čím přesně se v dané porodnici můžete setkat a jaké jsou vaše individuální možnosti, se vám stonásobně vyplatí.

3. Pomoci vám najít vaši vlastní cestu

Příprava na porod by vám měla hlavně dodat sebejistotu, neměla by vás vystrašit. K porodu byste měla jít klidná, s jasnou představou toho, co vás čeká a s pocitem, že jste se opravdu dobře připravila a přesně víte, co si přejete a co ne. Pokud vás tedy někde připravují na jednu danou porodnici, porod na zádech a nástřih, který ani neucítíte, pak je něco špatně.