Proč a jak nosit děti?

21.10.2020

Nošení miminek v šátku nebo kvalitním nosítku je tím nejlepším způsobem, jak si usnadnit péči o novorozence a minimalizovat možné potíže našich dětí. Každý novorozenec má totiž úplně stejné potřeby.

Devět měsíců trávil v matčině břiše, měl její nepřetržitou blízkost a pocit bezpečí. Když se narodí, očekává, že bude u mámy, tak jako tomu bylo doteď. Jedině tak se cítí bezpečně. Kdykoliv tomu tak není, prožívá stres. Geneticky má totiž zakódované, že není bezpečné být někde sám.

Nošení miminka na vašem těle má velkou výhodu i pro vás jako rodiče. Můžete totiž zůstat aktivní. S nosítkem nebo šátkem se dostanete i tam, kam je s kočárkem přístup nemožný nebo obtížný. Užijete si tak třeba návštěvu galerie nebo procházku krajinou. Dítě se tak stává součástí dění, není odložené někde stranou a cítí se mnohem lépe.

Láskou nelze rozmazlit

Častým argumentem proti nošení dětí je, že si je rozmazlíme, že když je budeme pořád "tahat", zvyknou si na to a nedají nám pak pokoj. Ale když se podíváme do historie lidstva, děti se nosily co je člověk člověkem. Nebylo bezpečné kojence někde položit a odejít, to by pravděpodobně nepřežil. I dnes můžeme přirozenou péči o děti pozorovat u tradičních kultur, známe to od indiánů, ti své děti nosí do té doby, dokud nejsou schopné samostatného pohybu. A rozmazlené rozhodně nejsou. Protože miminko, které se nosí, se velice rychle naší blízkosti nasytí a brzo se osamostatní.

Dnes nám připadá nepohodlné děti nosit, máme přece kočárek. Co si ale vůbec neuvědomuje je to, že miminko, které prožívá stres, si ho ukládá a nějakým způsobem ho nakonec projeví. Ty projevy mohou být různé - pláč, koliky, různé zdravotní problémy nebo "poruchy chování". Miminko má jen velice omezené možnosti, jak dát svému okolí najevo, že se mu něco nelíbí. Ale už ve věku pěti, šesti měsíců si dokáže naší pozornost vynutit pro nás často velice nepříjemnými způsoby. Musí si vynahradit to, co se mu v začátcích života nedostalo. A to už se pak jen těžko dohání.

Nošení v moderní době

Nežijeme v pravěku ani v indiánské tlupě a proto dnes nevíme, jak vlastně o dítě správně pečovat. Jak aplikovat prastaré geneticky zakódované potřeby dětí na moderní dobu? Podporu ani vzor od rodičů bohužel nemáme, protože jsme vyrůstali v dobách, kdy se prosazoval spíše odstup od dětí a trestající výchovné metody. Proto pro začátek je důležité přestat se bát a začít si věřit. Jestli cítíte, že chcete pro své miminko to nejlepší, neohlížejte se na okolí a prostě ho noste. Samozřejmě to neznamená, že musíte jenom nosit. Najděte si pro sebe rozumný kompromis - používejte kočárek i šátek nebo nosítko podle toho, jak to vyhovuje vám a vašemu dítěti. Protože nošení si jednoduše musí užívat obě strany.

Je to velká radost, užít si blízkost svého miminka, ten jedinečný čas, který se už nikdy nebude opakovat!

Nejčastější otázky o nošení

Od kdy do kdy nosit?

Nejlepší je začít s nošením co nejdříve po narození, protože doteď bylo miminko v bříšku a je zvyklé být u své maminky. Bude se tak cítit nejlépe. I matčina páteř je z těhotenství zvyklá na zátěž a tak si snadno postupně dobře zvyká s tím, jak miminko roste. Ideální je ze začátku nosit co nejvíce, třeba celý den, protože dítě tak získá velkou jistotu a pocit bezpečí. Postupem času se tak samo začne osamostatňovat a nebude již vyžadovat nepřetržitou přítomnost matky. Začne se zajímat o své okolí a brzo dá přednost samostatnému pohybu před nošením. Nakonec se bude raději plazit a pobíhat, než být uvázaný u maminky. Ale samozřejmě udělejte to, co bude vyhovovat vám. Nemá cenu se do něčeho nutit. I když budete miminko nosit jen když půjdete na procházku se psem, i to se počítá...

V čem je nejlepší nosit - nosítko nebo šátek?

Nejlepší je nosit v tom, co vám bude nejlépe vyhovovat. Pevný šátek je ideálním a univerzálním způsobem, jak své miminko nosit od narození až do té doby, kdy ho přestane nošení bavit. Každému ale nemusí vyhovovat a zejména muži mají často raději nosítka, která se jednoduše nasadí a hned jsou připravená k použití. Podmínkou ovšem je použití kvalitního ergonomického nosítka, které zajistí bezpečnou polohu dítěte tak, jako při správném nošení v šátku.

Jak sebe a dítě při nošení oblékat?


Dítě do šátku nebo nosítka oblékáme co nejméně a postupně pak vrstvíme nahoru naše oblečení. To znamená, že v šátku je miminko v bodíčku a přes něj pak zapneme volnější mikinu, v zimě větší bundu. Tak bude dítěti nejtepleji, z jedné strany ho hřejete vy vlastním tělem a z druhé strany jste oba oblečení. Nemusíte se pak bát vstoupit do vyhřátého obchodu, jednoduše rozepnete vrchní vrstvy oblečení a nedojde k přehřátí dítěte. Je samozřejmě možné dítě v kombinéze nacpat do šátku, ale to není tolik pohodlné a ještě k tomu se bude potit a budit, jakmile vstoupíte někam, kde je teplo. Nebude mu to příjemné.

Existuje široká nabídka oblečení pro nošení - speciální bundy, mikiny nebo třeba kapsy, které se zapnou přes nošené miminko. V případě, že miminku vykukují nožičky, je dobré v chladnějších dnech použít návleky nebo plátěné vyteplené "botky".