Šátek na nošení

21.10.2020

Kvalitní bavlněný šátek je vynikající a univerzální pomůckou, díky níž můžeme nosit miminko od narození až do doby, kdy ho nošení přestane bavit. Mnoho lidí odradí zdánlivá složitost jednotlivých úvazů a proto zvolí raději nosítko.

Je to pro nás opravdu neobvyklé, vázat sebe a miminko do dlouhého pruhu látky, ale vše je jen otázka cviku, párkrát si to nacvičíte s panenkou nebo plyšákem, a po druhém či třetím uvázání s miminkem už nebudete pociťovat vůbec žádnou nejistotu.

Není potřeba ovládat všechny možné úvazy na všechny možné způsoby, stačí se dobře naučit jeden jediný úvaz a v něm pak své dítě nosit celou dobu. Investice do dobrého šátku se vždy vyplatí, zejména proto, že je v podstatě nezničitelný, zvládnete v něm v pohodě odnosit několik dětí a vždy se dá použitý výhodně prodat.

Výběr šátku

Existují v podstatě dva druhy šátků - pevný a elastický. Elastické šátky se dají sehnat velice levně z druhé ruky, protože jsou dobré jen pro malá miminka a nemají tak široké použití jako ty pevné. Pokud neplánujete kupovat více šátků a chcete univerzální řešení, zvolte pevný šátek. Nabídka pevných šátků je velice široká, dnes už je na trhu velké množství kvalitních šátků různých značek, ručně nebo strojově vyráběných. V tom velký rozdíl není.

Kvalitní šátek je ze 100% bavlny, z prodyšného a zdravotně nezávadného materiálu a měl by být v jednom směru pružný a v druhém směru pevný. To je velice důležité zejména proto, aby se dal dobře dotáhnout a pevně obepínal tělo dítěte. Toto kritérium nesplňují některé šátky doma vyráběné, nebo ty levnější, ušité z pevného materiálu. Šátek ušitý z kanafasu se špatně váže a je málo prodyšný.

Délka šátku

Někteří lidé si myslí, že čím větší miminko, tím delší šátek na nošení budou potřebovat. Tak to není. Délka šátku na nošení se řídí zvoleným úvazem a výškou a šířkou postavy nosiče. Univerzálně platí, že čím delší šátek, tím lepší. V šátku dlouhém 5,5 metru odnosí dvoumetrový dlouhán miminko i dvouleté dítě. Nevýhodou příliš dlouhého šátku ale je, že při úvazech, na které není potřeba celé délky - jako třeba úvaz na boku, některé kolíbky apod., zbývá velké množství přebytečné látky, která se pak musí omotat kolem těla. Ideální je, si šátek u kamarádky nebo ve specializované prodejně uvázat s bříškem nebo s panenkou a podle toho poznáte hned, jak dlouhý potřebujete. Žena vysoká 170 cm, štíhlé postavy vystačí s šátkem dlouhým 4,5 metru.

Výhody šátku

  • Dítě lze uvázat na mnoho způsobů a poloh.
  • V šátku můžete nosit od narození až do konce nošení.
  • Můžete ho využít i jinými způsoby - na přikrytí dítěte, podložení při přebalování, jako clona proti slunci do auta nebo kočárku...

Nevýhody šátku

  • Dobře uvázat vyžaduje jistou dovednost a cvik.
  • Vypadá "alternativně".

Jak uvázat?

Důležité je zejména to, aby bylo miminko v šátku uvázáno opravdu na pevno, nesmí se nijak kroutit ani ohýbat. Jeho tělo musí mít pevnou oporu. Základní úvaz, se kterým vystačíte na celou dobu nošení, a který je ideální se naučit již v průběhu těhotenství, je kříž s vnitřní kapsou. Takto můžete nosit miminko hned od narození. Tento úvaz má velkou výhodu, že ho dobře dotáhne i nezkušený nosič. Samozřejmě se můžete naučit a používat jakýkoliv jiný úvaz, ale doopravdy vystačíte s tímto.

Na YouTube najdete spoustu návodů, jak šátky vázat. V tomto videu je krásně vysvětlený právě úvaz, se kterým si pohodlně vystačíte - kříž s vnitřní kapsou.