Strach z porodu. Pomáhá a chrání?

29.06.2023

Strach z porodu je do určité míry normální záležitost. Ale jak poznáme, kdy bychom měly začít své obavy cíleně řešit, aby nás při porodu neovlivnily negativně a nezpůsobily zbytečné komplikace rodícímu se miminku? 

Porodní trauma se dědí

Porod nemá v naší společnosti právě dobrou pověst. Ženy, které se dnes stávají matkami s vysokou pravděpodobností samy přišly na svět velmi traumatickým způsobem, jaký nabízelo odlidštěné porodnictví 80. a 90. let.

Naše mámy většinou neměly o porodu žádné informace, v porodnici byly samy, bez jakékoliv opory, navíc pod vlivem léků, které se v té době podávaly jak na běžícím pásu. Nás po příchodu na svět čekalo oddělení od maminky a lahvička s umělou výživou, protože "odborníci" nadšení z umělé stravy úspěšně vytlačili zastaralé a nemoderní kojení. Dítě přece potřebovalo jít rychle do jeslí a máma do práce.

Z extrému do extrému

Do toho tu máme moderní dobu, která je doslova rejem informací. Dnešní ženy jsou oproti svým matkám často přeinformované. Slova jako epidurál, epiziotomie, dirupce vaku blan už pro nás nejsou jen nějakými neznámými odbornými termíny. Dnes už víme všechno, všechno si můžeme najít, prozkoumat, všechno můžeme řešit. Navíc jsme pod pečlivým lékařským dohledem a tak se můžeme pořád dokola stresovat tím, že moc přibíráme, že miminko je moc velké nebo naopak moc malé, že ty výsledky krve nedopadly dobře nebo že se lékaři nezdá náš krevní tlak atd. atd. 

Naprosto přesně víme, co vše se může zkomplikovat.

Není divu, že už nevěříme, že dokážeme porodit své dítě. A že máme z porodu strach. Hororovými historkami o porodní bolesti, jako největším utrpení, které kdy v životě zažijeme, se to totiž všude jen hemží.

Strach je do určité míry normální

Strach je normální reakcí na to, když nás čeká něco nového, něco, s čím ještě nemáme zkušenost. A porod je doopravdy v mnoha ohledech pro nás, ženy žijící mimo tradiční společenství, kde se každý s příchodem miminek na svět normálně od malička setkával, novou a neznámou zkušeností. A řekněme si to na rovinu, určitá míra strachu je normální. Porod je přelomovou zkušeností v životě ženy a jistý respekt si zaslouží.

Neměli bychom se ovšem nechat svými strachy pohltit. Protože když jsme vystrašené, přestáváme se řídit rozumem a můžeme se tak dostat do situace, že právě svými obavami způsobíme svému tělu takový stres, že se stáhne a nedokáže porodit. Miminko ve stresem stažených porodních cestách nemá dostatek kyslíku a skutečná komplikace, které jsme se doteď nejvíc báli, je na světě.

STRACH ➜ STRES ➜ KOMPLIKACE

Jak se přestat bát? 5P

1) Pozitivní informace
Spousta žen rodí krásně, snadno, jednoduše, třeba i bezbolestně. Zkuste si najít jejich příběhy, budou vám velkou inspirací a oporou. Nenechte se strašit. 

2) Předporodní kurz
Najděte si takový, který vás bude připravovat na přirozený, normální porod a ne na nemocniční masakry. Opravdu nepotřebujete vědět, co všechno se může zkomplikovat a pokazit. Potřebujete vědět, co máte dělat, abyste krásně, bez léků a urychlování porodila své miminko. Ideální bude vyhnout se nemocničnímu předporodnímu kurzu.

3) Podpora
Najděte si dobrou dulu. Dula by měla být žena s pozitivní porodní zkušeností. Takovou zkušenost pak snadno může předávat dál, nemusí lhát a nic lakovat na růžovo. Může vás uklidnit, povzbudit a zodpovědět všechny otázky. A může vás i doprovázet u porodu. Z jejího klidu pak můžete čerpat klid vlastní.

3) Pohoda
Hoďte se do pohody. Přestaňte řešit něco, co teď nemůžete vyřešit a naučte se zbytečné strachy prostě posílat pryč nebo třeba pomyslně házet do koše. Budoucnost je nejistá, nikdo neví, jaký bude váš porod, ale je zbytečné sebe i své miminko měsíce dopředu stresovat. Žena rodí tak, jak žije. Pokud je klidná, uvolněná a nebojí se žádné výzvy, krásně porodí. Snadno se přizpůsobí měnícím se podmínkám porodního procesu a nenechá se zbytečně stresovat.

4) Poslouchejte své tělo a své miminko
Toho nejlepšího rádce máte v sobě, vaše tělo je dokonale připravené na porod a nic dalšího k tomu nepotřebuje. A vaše miminko přesně ví, jak najít cestu ven. Zkuste proto vnímat více své tělo než názory druhých a rady lékařů. Nikdo neví, jak vy se cítíte a co vy potřebujete lépe než vaše tělo. Naučte se ho vnímat. Odvděčí se vám krásným porodem.