Dula - průvodkyně mateřstvím

21.10.2020

Dula je žena, která doprovází jiné ženy těhotenstvím, při porodu a pomáhá jim v začátcích mateřství. Je psychickou podporou, není zdravotnickým pracovníkem. Oproti porodní asistentce, s níž si duly lidé často pletou, nemá zdravotnické vzdělání.

Dula je zkušená nebo zkrátka podporující žena, která buď prošla speciálním výcvikem, nebo na základě osobních zkušeností došla k tomu, že může být prospěšná dalším ženám.

Vynikající francouzský porodník Michel Odent dospěl k tomu, že dulou může úplně stejně dobře být žena s pozitivní porodní zkušeností.

Proč dula?

Dula dnes nahrazuje to, co dříve bylo dostupné běžně každé ženě. Lidé odjakživa žili ve společenstvích, rozšířené rodiny bývaly pohromadě a těhotenství, porod a péče o děti byly běžnou součástí života. Dnes žijeme izolovaně, často nemáme vůbec žádné zkušenosti s mateřstvím a vším tím kolem. Už nebýváme obklopené podporujícími, zkušenými a klidnými ženami, a proto jsou dnes duly velice užitečné.

Jak vybrat dulu?

V České Republice existují dvě organizace, které se zabývají výcvikem dul - Česká asociace dul a České duly. Na jejich internetových stránkách jsou i seznamy jednotlivých žen podle krajů. Ale ty, které neprošly jejich výcvikem, tam nenajdete. Není důležitý papír, je důležité, co vám která žena může nabídnout. Osobní doporučení spokojené kamarádky má určitě v případě výběru vhodné duly velkou váhu.

Dulu si vybírejte vždy na základě osobního setkání, musí vám "sedět", být vám sympatická. Když už má s vámi jiná žena sdílet ten unikátní čas, kdy přivedete na svět své miminko, musíte se s ní cítit dobře. To je to nejdůležitější. Další kritéria výběru už se budou lišit podle vašeho osobního nastavení. Důležité je, abyste si společně ujasnily, jak si svůj porod představujete a co od duly vlastně očekáváte. Protože každá žena vám může nabídnout něco trochu jiného a je dobré si v tom rozumět.

Co dula umí?

Předporodní příprava

Těhotná žena potřebuje hlavně podporu a kvalitní informace o porodu. Protože jedině tak je možné minimalizovat strach, který většina žen z porodu má. A vzhledem k tomu, že strach a prožívaný stres zásadně zpomalují celý porodní proces a podílí se na vzniku všech možných těhotenských, porodních a poporodních obtíží a komplikací, je kvalitní předporodní příprava základem spokojeného mateřství.

Doprovod k porodu

Většina dětí dnes přichází na svět v porodnici. Rodící žena se tak ocitá v cizím prostředí, mezi cizími lidmi a okolo ní nebo na ní se provádějí úkony, které častokrát absolvuje poprvé. Dobrý doprovod může ženě sloužit jako prostředník - dula nemocniční prostředí většinou dobře zná a dokáže ženě, ale i jejímu partnerovi vysvětlit, co se bude dít. Dokáže zdravotnickému personálu tlumočit přání rodičů a následně také dopomoci k tomu, aby byla respektována. V případě porodu v domácím prostředí, má přítomnost zkušené podpory také své opodstatnění. Na porodní proces má totiž přítomnost klidné blízké osoby velice blahodárný vliv, žena se pak cítí bezpečněji a je klidnější.

Poporodní péče

Duly mají většinou osobní zkušenost s mateřstvím a dokáže dobře poradit s kojením, s poporodním zotavováním a zodpovědět různé nově vzniklé otázky. Pro většinu žen je také příjemné mít někoho, kdo se o ně zajímá, někoho s kým mohou probrat svůj čerstvý porodní zážitek.

Většina dul nabízí ještě něco navíc. Podle osobního nastavení a zájmů to mohou být masáže těhotných a miminek, instruktáže vázání šátků, bezplenkové komunikační metody, aromaterapie, atd.