Jak vybrat nosítko? Zahoďte klokanky!

21.10.2020

Nošení miminka milují. Rádi si užívají výhody blízkosti, které jim nabízí. Kvalitní nosítko může sloužit jako výborná alternativa k tradičnímu šátku na nošení dětí. Šátek má mnoho výhod a je v podstatě univerzální, ale je pravda, že pro ty, kteří se stydí vyjít ven ovázáni pruhem látky nebo jim připadá zdlouhavé nebo příliš složité do šátku uvázat, je určitě lepší nosit v dobrém nosítku než nenosit své miminko vůbec. Obojí je samozřejmě možné podle potřeby kombinovat. Pro novorozence šátek a později kvalitní ergonomické nosítko.

Na trhu je mnoho typů a druhů nosítek, od těch za pár stovek až po vysoce sofistikované modely za několik tisíc. Jak se tedy orientovat? Základním pravidlem je, že levná klokanka ze supermarketu bude pravděpodobně méně dobrá a v konečném důsledku v podstatě nepoužitelná. Ať už chcete své miminko nosit jen občas, nebo třeba celodenně, vždy se vyplatí do nosítka investovat. Výhodou kvalitnějších modelů je to, že je pak snadno prodáte i použité za dobrou cenu. Mezi velmi kvalitní nosítka patří značky Manduca, Tula, Ergo a mnoho dalších.

Dobré nosítko

1. Má dobré polstrování

Všechny popruhy jsou krásně vypolstrované a měkké tak, aby se s rostoucí vahou vašeho miminka nezařezávaly.

2. Umožňuje těsné přimknutí dítěte k osobě nosiče

Je velice důležité, aby miminko v nosítku bylo takzvaně "na fest", jeho tělo se nesmí kroutit ani hroutit na stranu, nesmí viset dopředu, jak to často vidíme u různých laciných klokanek.

3. Umožňuje nosit dítě tak, aby mělo kolínka výše než zadeček

Jak v šátku, tak i v nosítku, musí dítě "sedět" s nohama rozkročenýma doširoka. Tato poloha je ideální pro dobrý vývoj kyčlí a páteře.

4. Je v něm možné nosit větší dítě na zádech

I batoh nosíme na zádech, záda jsou mnohem vhodnější pro nošení těžších předmětů než břicho.

5. Umožňuje bezpečně fixovat hlavičku dítěte, když usne

Výhody nosítka (oproti šátku)

  • Je okamžitě připravené k použití, stačí často pouze snadno zavázat, nebo zacvaknout přezky.
  • Vypadá méně "alternativně".
  • Při nošení na zádech je jeho použití snazší.

Nevýhody nosítka (oproti šátku)

  • Nemusí sednout každému.
  • Umožňuje pouze omezené množství poloh dítěte při nošení.
  • Je to předmět navíc, který nemá další využití.
  • Pouze některá jsou vhodná pro miminka od narození.
  • Většina nosítek je posazena nízko na bocích, což je namáhavější pro páteř nosící osoby.

Jak si vybrat to pravé?

Nosítko má oproti šátku tu nevýhodu, že nemusí sedět každému. Tím, že každý máme jinou postavu, úzké nebo široké boky, větší nebo menší břicho apod., pak to, co je jednomu pohodlné, nemusí druhému vůbec vyhovovat. A proto je dobré si vybrané nosítko vždy předem vyzkoušet.

Můžete si ho vypůjčit od kamarádky, nebo nechat poslat na zapůjčení z internetového obchodu, případně navštívit specializovanou kamennou prodejnu. Ideální je ve vybraném nosítku miminko nosit alespoň několik desítek minut. To, co se vám při chvilkovém vyzkoušení může jevit jako pohodlné, po dvou hodinách spánku dítěte už můžete vnímat úplně jinak.